تبدیل شدن به یک افسر پلیس مخفی یا عامل یکی از خطرناکترین مسیرهای شغلی است که یک مقام اجرای قانون می تواند انجام دهد. پیوستن به یک آژانس اطلاعاتی به خودی خود یک خطر بزرگ است، اما رفتن به عنوان یک افسر پلیس مخفی سطح خطر را چند رتبه بالا می برد. و جبهه خانه چندان سالم نیست. از شرکای خسته تا کارفرمایان تقاضاکننده، استرس شغلی آن را یکی از سخت ترین موقعیت های جسمی و عاطفی در خارج از خانه می کند. علیرغم آموزش سختگیرانه و ابزارهای پیشرفته فناوری، رفتن به عنوان افسر مخفی مستلزم زندگی در لبه است، زندگی دروغین است که می تواند در هر لحظه شکسته شود و گاهی اوقات منجر به تبدیل شدن به یک پلیس کثیف شود.با این میزان درام ذاتی در خطر، جای تعجب نیست که افسر مخفی تبدیل به یک کلیشه سینمایی محبوب شده است. با نفوذ در تقریباً هر ژانر، از کمدی‌های پلیسی دوست‌داشتنی تا تریلر‌های جاسوسی ناخوشایند، بهترین فیلم‌های پلیس مخفی این استعداد را برای بازی دراماتیک در نظر می‌گیرند. در اینجا نگاهی به برخی از بهترین فیلم‌های درباره افسران پلیس مخفی با رتبه بندی وجود دارد.

۱۰-Rush Hour 2 (2001)

Rush Hour 2، قسمت دوم از سری بسیار محبوب Rush Hour، نقش ها را برای این زوج پویایی تغییر داد. با برداشتن درست از جایی که فیلم قبلی متوقف شد، فیلم دنباله لی (جکی چان) و کارتر (کریس تاکر) است که برنامه های تعطیلات خود را در هنگ کنگ بلافاصله پس از کشته شدن ماموران گمرک ایالات متحده پس از بمب گذاری سفارت آمریکا مختل می کند. همانطور که لی و کارتر در شبکه پیچ خورده خیانت درگیر می شوند، بسیاری از اسرار گذشته به سطح می آیند.جی کی چان غریبه ای برای بازی در نقش مأموران مخفی در چند زبان نیست (فقط به سری فیلم های Police Story او نگاه کنید). در ترکیبی از درام پرهیجان با حماقت پرهیجان، Rush Hour 2 مرتکب اشتباه نمی شود که خود را خیلی جدی بگیرد. این امر تا حدی به دلیل شیمی پویا بین تایکر و چان است که منجر به قسمت سوم در Rush Hour 3 شد. دیالوگ تند و سریع، دوست پلیس است، در حالی که اکشن با سبک مبارزه غیرمنتظره نمادین چان بافته شده است.

۹-Donnie Brasco (1997)

داونی براسکو** بر اساس داستان واقعی پیستون، که خانواده تبهکار بوناننو در نیویورک را نفوذ کرد، به طور آزادانه اقتباس شده است. در فیلم، دونی براسکو (جانی دپ) وانمود می کند که یک دزد جواهرات است تا دوست یک قاتل پیر، لفتی روجیری (آل پاچینو)، از خانواده جنایتکار بوناننو شود. دپ تقریباً یک دهه قبل به عنوان یک افسر مخفی در سریال محبوب ۲۱ Jump Street دندان هایش را تیز کرده بود، که باعث انتقال آسان تر به این نقش شد. پاچینو نیز از غریبه های فیلم های گروهی نیست و مطمئناً انتخاب آسانی برای این نقش بود.در حالی که در قلب فیلم، این فیلم درباره یک مامور است که زندگی خود را برای محکوم کردن یک رئیس جنایتکار و همدستان او به خطر می اندازد، فیلم همچنین نوری را بر دوستی دو مرد که دو طرف مختلف قانون را نمایندگی می کنند می تاباند. رابطه رو به رشد آنها به طور مداوم با دلیل واقعی حضور براسکو در تضاد است. سال ها قبل از فیلم هایی مانند The Irishman، این فیلم اثرات طولانی مدت زندگی سخت یک قاتل را بررسی کرد، و همچنین خط نازک بین دوستی و فقط یک شغل دیگر برای یک افسر مخفی.

۲۱ Jump Street (2012)

در مورد … سریال تلویزیونی نمادین ۲۱ Jump Street در سال ۲۰۱۲ دوباره به فیلم تبدیل شد. در این فیلم، جوناه هیل و شانینگ تامسون دو افسر پلیس را بازی می کنند که وانمود می کنند که دانش آموزان دبیرستانی هستند تا یک شبکه قاچاق مواد مخدر مصنوعی را فاش کنند. بسیاری از اعضای اصلی بازیگران از سریال تلویزیونی نمادین در این فیلم دوباره ظاهر شدند، از جمله جانی دپ، هولی رابینسون و پیتر دلیوز. فیلم به تولید دنباله ای، ۲۲ Jump Street، تنها دو سال بعد ادامه داد که این دو را به عنوان افسر مخفی به دانشگاه فرستاد.فیلم ۲۱ Jump Street یک کمدی پلیسی دوست‌داشتنی با شیمی واضح بین دو بازیگر اصلی است (جالب است که هیل مجبور بود تامپسون را برای بازی در این نقش متقاعد کند). تضاد بین حماقت افسر مخفی و هوش دانش آموزان دبیرستانی باعث خنده‌دار شدن برخی از صحنه‌ها می‌شود، مانند تعاملات اجتماعی آشفته آنها و ظاهر فیزیکی غیرعادی. این فیلم به خوبی به عنوان یک تقلید عمل می‌کند اما همچنین یک کمدی دوستانه واقعی است که از فرضیه احمقانه فرستادن دو مرد بزرگسال به مخفی‌گاه دبیرستان لذت می‌برد.

۷-City On Fire (1987)

فیلم City on Fire ساخته سال ۱۹۸۷ یک اکشن جنایی هیجان انگیز است که داستان یک گروه دزد جواهرات در هنگ کنگ را دنبال می کند که در میان آنها یک افسر پلیس مخفی وجود دارد. پس از مرگ یک مأمور مخفی، کو چو (چو یون فات) به عنوان جایگزین او منصوب می شود. با این حال، بازرسان مسئول عملیات، وقتی صحبت از ماموریت های مرتبط آنها می شود، نمی توانند با هم کنار بیایند، که منجر به تراژدی برای همه طرفین می شود. هنگامی که یکی از سرقت های آنها دوباره خراب می شود، گروه مصمم می شود تا مخبر را در میان خود پیدا کند. این فیلم به تثبیت چو یون فات به عنوان یک ستاره اکشن آسیایی کمک کرد که پتانسیل تبدیل شدن به یک ستاره اصلی را داشت.این فیلم به دلیل اکشن نفسگیر، بازی های خوب بازیگران و داستان جذاب خود مورد تحسین قرار گرفته است. همچنین باعث شهرت جهانی چو یون فات شد و او را به یکی از محبوب ترین بازیگران اکشن آسیا تبدیل کرد.ذهن های بزرگ یکسان فکر می کنند و این فیلم نیز از این قاعده مستثنی نیست. سگ‌های مخزن کوئنتین تارانتینو اغلب به عنوان خراجی از شهر در آتش رینگو لام در نظر گرفته می‌شود. هر دو فیلم بر اساس موازی‌های روایی یکسانی از یک کار اشتباه اجرا می‌شوند که در نهایت به یک بازی حدس زدن درباره خال در گروه ختم می‌شود. تارانتینو رکورد زده و اعتراف کرده است که تحت تأثیر فیلم لام قرار گرفته است و پایان فیلم City On Fire را انتخاب کرده و آن را به شیوه منحصر به فرد خود تغییر نام داده است. با این حال، این نسخه به مراتب بیشتر در خطر است، که بیشتر روایت اولیه را برای عامل مخفی خود ارائه می دهد، از جمله گذشته او به عنوان یک مامور و عشق از دست رفته احتمالی او در صورت شکست در ماموریتش.

۶-Kindergarten Cop (1990)

جایی بین ترمیناتور و T2، آرنولد شوارتزنگر به مدرسه بازگشت تا معلم مهدکودک شود. پلیس مهدکودک شوارتزنگر را در نقش جان کیمبل بازی می‌کند، پلیسی خشن که مجبور می‌شود در یک مدرسه ابتدایی مخفیانه برود تا همسر و فرزند یک فروشنده مواد مخدر را پیدا کند که با هویت فرضی در آنجا هستند. از بین بردن آنها ممکن است کلیدی برای در نهایت قرار دادن یک جنایتکار خطرناک در پشت میله های زندان باشد… اگر او ابتدا بتواند از کلاس درس جان سالم به در ببرد.Kindergarten Cop یک فیلم سرگرم کننده و خنده دار است که استعدادهای کمدی آرنولد شوارتزنگر را به خوبی نشان می دهد. تضاد بین ظاهر خشن او و بی گناهی کودکان چیزی است که فیلم را اینقدر جذاب می کند. فیلم همچنین پر از دیالوگ های قابل نقل و شخصیت های به یاد ماندنی است و به یک فیلم کالت کلاسیک برای طرفداران شوارتزنگر تبدیل شده است.این فیلم در اوج چرخش چشمگیر شوارتزنگر به عنوان یک ستاره اکشن همه جانبه به نمایش درآمد. در آن زمان، هیچ کس به بازیگری کمدی پنهان او مشکوک نبود. این به خوبی کار کرد تا کنار هم قرار گرفتن بین یک ماشین جنگی پر از تفنگ و یک مراقب فهمیده را ترویج کند. جالب اینجاست که بیل موری، پاتریک سویزی و حتی دنی دویتو همبازی در آینده برای این نقش در نظر گرفته شده بودند که می توانست برای یک فیلم کاملا متفاوت ساخته شود. عبارات شوکه شده شوارتزنگر یادآور روزهای اکشن او بود، که تنها به تأکید بیشتر بر طنز کمک کرد.

۵-Point Break (1991)

فیلم cult محبوب Point Break با بازی کیانو ریوز به عنوان جاسوس Johnny Utah، در حال بررسی یک سری سرقت‌هایی است که توسط یک باند به نام Ex-Presidents انجام شده است (به دلیل ماسک‌های نمادینشان). یک سرنخ آنها را به سمت برخی از موج‌سواران محلی هدایت می‌کند. یوتا با گروه دیگری دوست می‌شود که توسط Bodhi (Patrick Swayze) رهبری می‌شود. به زودی، یوتا به این شک می‌افتد که دوستان تازه‌کارش کسانی هستند که مسئول هستند. یک بازسازی در سال ۲۰۱۵ منتشر شد که به اندازه نسخه اصلی موفق نبود. همچنین به تولیدات تئاتر فرقه‌ای Point Break Live! الهام بخشید که برای هر اجرا یک Johnny Utah جدید از میان مخاطبان خود انتخاب می‌کند.نام این فیلم از یک اصطلاح موج‌سواری برای جایی که امواج با یک برجستگی ساحلی برخورد می‌کنند گرفته شده است و این یک استعاره کامل برای این فیلم است. شخصیت ریوز یک بازیکن سابق همه آمریکایی در پست کوارتربک است که در میان موج سواران برجسته است. این همچنین می‌توانست دلیل مرگ نهایی Bodhi هنگام سوار شدن به آخرین موجش باشد. اینکه این فیلم با کارگردانی تحسین‌شده Kathryn Bigelow چیزی جز عالی نباشد، نباید هیچ تعجبی برای کسی داشته باشد. این فیلم پر از صحنه‌های پر از آدرنالین است که بسیاری از آنها توسط Swayze و Reeves خود انجام شده است. از نظر سبکی، بسیاری از نماهای کوتاه فیلم جسورانه، پیچیده و شدید به نظر می‌رسند. جای تعجب نیست که این فیلم عجیب و غریب، که تقریباً یک معجزه محسوب می‌شود، توانسته است در طول زمان دوام بیاورد!

۴-Infernal Affairs (2002)

در مورد Internal Affairs با یک پیچش صحبت کنید! یکی دیگر از فیلم‌های هیجان‌انگیز اکشن هنگ کنگ که در این لیست قرار دارد، Infernal Affairs سرچشمه الهام بخش فیلم حماسی اسکورسیزی The Departed (در مورد آن در یک لحظه بیشتر صحبت خواهیم کرد) بود. به کارگردانی Andrew Lau و Alan Mak، که این فیلم را همراه با Felix Chong نوشتند، این فیلم به عمق داستان دو پسر بسیار مشابه می‌پردازد که در دو طرف Triad بزرگ می‌شوند … یا شاید چنین به نظر نرسد. Lau Kin-ming (Andy Lau) یک جوان خلافکار است که برای نفوذ در آکادمی پلیس فرستاده می‌شود. در همین حال، Chan Wing-Yan (Tony Leung) ظاهراً از آکادمی پلیس اخراج شده است، پوششی برای نقش مخفی او در نفوذ در تریاد. تنش‌ها همچنان افزایش می‌یابد زیرا هر کدام به آرامی در رتبه‌ها پیشرفت می‌کنند تا اینکه سرانجام با برخورد اهدافشان به اوج خود می‌رسد. این فیلم به زودی اولین فیلم در مجموعه Infernal Affairs شد و دو دنباله به دنبال آن آمد.دیدن پیشرفت این دو از پسران جوان با گزینه های محدود به مردانی که در موقعیت های خود گیر کرده اند، واقعاً دلخراش است. این مسئله با آگاهی از اینکه هر دو یک نفوذی در میان خود دارند، حتی بیشتر می شود. همچنین نوعی عدم اشتراک اطلاعات در مورد هویت های خود حتی در میان کسانی که باید آنها را بشناسند وجود دارد. این امر شرایط را پیچیده تر می کند زیرا مقامات آنها یا می میرند یا از سازمان های خود خارج می شوند. در پایان، کسانی که زنده می مانند برای پی بردن به اینکه واقعاً چه کسانی هستند، به تأمل می پردازند.

۳-The Departed (2006)

فیلم بازسازی شده نمادین اسکورسیزی The Departed یک تریلر جنایی حماسی است که زندگی پیچیده مأموران مخفی را از هر زاویه دنبال می‌کند. زندگی Colin Sullivan (Matt Damon) که توسط رئیس مافیا Frank Costello در پلیس ایالتی ماساچوست به عنوان جاسوس کاشته شده است، با زندگی افسر مخفی Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) که در همان زمان سعی دارد به گروه Costello نفوذ کند، در تضاد است. بر اساس فیلم نمادین سال ۲۰۰۲ Internal Affairs، این فیلم همچنین به طور غیرمستقیم بر اساس گروه واقعی Boston Winter Hill Gang است.

تعقیب و گریز دایره‌ای آنها بین شکارچی و طعمه، درام شدید و حماسی را ایجاد می‌کند، درست تا پایان مهلک آن. شهرشناسی نمادین بوستون در همه جا مشهود است، از مکان‌های معروف تا لهجه‌های فراموش نشدنی. آنچه به راحتی می‌توانست یک فیلم مافیا دیگر باشد، در دستان اسکورسیزی با ظرافت و دقت مورد توجه قرار می‌گیرد. The Departed بیش از یک داستان در مورد دو مرد با اهداف متفاوت است که وانمود می‌کنند زندگی متفاوتی دارند. این در مورد دو مردی است که سعی می‌کنند زندگی عمومی داشته باشند که در تضاد رادیکال با واقعیت درونی آنهاست. تلاش آنها برای انجام این کار تهدید می‌کند که آنها را از طریق انفجار یا خیانت نابود کند.

۲-BlacKkKlansman (2018)


آزادانه بر اساس خاطرات رون استالورت، BlacKkKlansman داستان رون استالورت (جان دیوید واشنگتن) را روایت می‌کند که در یک ماموریت برای نفوذ به کوکلاکس کلان کلرادو اسپرینگز آغاز می‌شود. در تلاش برای سرنگونی آنها، استالورت خود را به عنوان یک مرد سفیدپوست در تلفن معرفی می‌کند، در حالی که همکار یهودی خود، فلیپ زیمرمن، را متقاعد می‌کند که در ملاقات‌های حضوری از او تقلید کند. مکالمات فزاینده بی‌پرده با جادوگر بزرگ دیوید دوک و همچنین فصل محلی به تدریج اعضای این فرقه پنهان را فاش می‌کند.

به کارگردانی اسپایک لی افسانه‌ای، این فیلم هیجان‌انگیز کمدی سیاه، مضامین قوی تبعیض نژادی را در کنار هم قرار می دهد و همچنین ایدئولوژی های به شدت اشتباه را که نفرت را تبلیغ می کنند برجسته می کند. به نظر می رسد هر چه عمیق تر می روند، افرادی را که پیدا می کنند در رده های بالاتر اجرای قانون هستند. این فیلم که در دهه ۷۰ میلادی ساخته شده است، شیرجه عمیقی به فساد ایدئولوژی ها و نظرات است. شاید گزنده تر از آن، اشاره های آشکار آن به رویدادهای جاری تر آن زمان است که سالها پس از گزارشات کتاب خاطرات رخ داده و برخی از همان افراد را درگیر کرده است.نکته جالب این است که اسپایک لی، این فیلم را در سال ۲۰۱۸، یعنی در زمانی که نژادپرستی در آمریکا به شدت در حال افزایش بود، ساخت. این فیلم به طور مستقیم به موضوع نژادپرستی در آمریکا می پردازد و به مخاطبان یادآوری می کند که این مشکل هنوز وجود دارد و باید با آن مقابله کرد.BlacKkKlansman یک فیلم مهم و تاثیرگذار است که به مخاطبان می آموزد که نژادپرستی یک مشکل واقعی است و باید با آن مقابله کرد. این فیلم همچنین به مخاطبان یادآوری می کند که هر یک از ما می توانیم تفاوت ایجاد کنیم و برای ایجاد یک جهان بهتر تلاش کنیم.فیلم در جشنواره فیلم کن معتبر اکران شد، جایی که جایزه گرند پری را دریافت کرد. این فیلم در سینماها اکران شد، تقریباً یک سال پس از اولین سالگرد تظاهرات Unite the Right در Charlottesville، Virginia. این فیلم به شش جایزه اسکار نامزد شد و برای بهترین فیلمنامه اقتباسی یکی از آنها را به دست آورد.

۱-Reservoir Dogs (1992)

Reservoir Dogs، اولین فیلم بلند سینمایی Quentin Tarantino، داستان شش جنایتکار را روایت می‌کند که در میانه یک سرقت الماس توسط پلیس کمین می‌شوند. بلافاصله سوالات واضحی مطرح می‌شود و انگیزه‌ها پس از آنکه جنایتکاران باقیمانده زخمی به یک خانه امن می‌روند، مورد سوال قرار می‌گیرند. در ادامه فیلم، گروه سارقان به این نتیجه می‌رسند که باید نفوذی در میان آنها باشد. آنچه در ادامه رخ می‌دهد، یک بازی رولت انگیزه بین یک گروه از خلافکاران است که حتی نام یکدیگر را نمی‌دانند.با توجه به یکی از بهترین آثار تارانتینو، Reservoir Dogs به وضعیت یک فیلم کلاسیک فرقه ای در طول زمان دست یافته است. برداشتن بخشی از کتابچه راهنما City of Fire هوشمند بود. تارانتینو، با این حال، بر پایان تمرکز کرد، و با سرقت خراب شده شروع کرد. او همچنین با دادن یک نام مستعار مسخره به هر عضو، عنصر رمز و راز را ایجاد کرد، که ناشناسی آن تنها برای افزایش تنش قوس دراماتیک است. در پایان، مخاطبان مطمئن نیستند که از چه کسی حمایت کنند، پلیس یا دزدها. شخصیت پردازی شش دزد، همراه با نوشتن غیرقابل پیش بینی، این فیلم را تجربه ای نفس گیر می کند. فیلم تارانتینو را روی نقشه گذاشت و احتمالاً برای بسیاری، اولین فیلمی است که به ذهن آنها می رسد وقتی به یک پلیس مخفی فکر می کنند.